3 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

3 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

3 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

 

Eğitim Ne Zaman Başlar?

 

Eğitimin anne karnında başladığını sanırım bilmeyenimiz kalmamıştır. İletişimin her yaş grubu için eğitimdeki rolü yadırganamaz bir öneme sahip. Sözlü ve sözsüz iletişim, jest ve mimiklerimiz, duygularımızı, düşüncelerimizi yansıtma biçimimiz hatta susmamız bile aslında bir iletişim biçimi olarak eğitim faaliyetlerinin bir parçası. O yüzden çocuklara verdiğimiz tüm bu iletiler biz farkında olalım ya da olmayalım eğitim anlamında doğru veya yanlış veriler içeriyor. Bu da demek oluyor ki doğru bir eğitim için, doğruyu ve yanlışı anlatmak kadar, doğruyu yaşamak da önemli.

 

 Doğru İletişim ve Örnek Davranış Sergileme

 

Belirli bir yaş grubuna kadar öğrenmede taklit birebir etkin rol oynamakta. İlk bebeklik çağlarından itibaren sesleri taklitle, mimikleri taklitle davranışları taklitle öğrenmeye başlıyoruz. Çocuk konuşmaya başlarken sesleri taklit ediyor. Oyun kurmayı öğrendiğinde, yetişkin rollerini ve ödevlerini taklit ediyor. Bunun için çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmek, aile fertlerimizle ve çevremizdeki diğer insanlarla doğru ve kaliteli bir iletişim içerisinde olmamız doğru bir rol model teşkil etmek açısından önemli. Bununla birlikte bebeğe ilk evrelerinden itibaren sosyal ortamlarda bulunma diğer insanlarla yakın ve uzak çevreyle diyaloglar, akran etkileşimi konusunda ihtiyacı olan yaşantılar içerisinde bulunacağı fırsatlar sunulmalıdır. Böylece sosyal becerileri kazanması için erken yaşlardan itibaren eğitmiş oluruz. Çünkü üç yaş artık yavrumuzun bebeklik evresinden çıkma ve sosyal beceriler edinme dönemidir.

 

 Üç Yaş Grubunda Sosyalleşmenin Önemi Nedir?

 

Üç yaş grubunun sosyal beceriler edinme evresi olduğunu belirtmiştik. Bu yaş grubu çocuklar arkadaşları ile iletişim kurma, rekabete girme, paylaşma, sıra bekleme, ailesinden bağımsız kalabilme, yardıma karşı gelme, diğer çocuklarla paylaşma gibi becerileri kazanmalıdır. Bu evrede çocuğun ailesiyle ve kendi yaş grubunda diğer çocuklarla oynadığı çeşitli oyunlar, zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlar. Üç yaşı geçtiği halde bu becerileri elde edemediyse endişelenebilirsiniz. Ancak yeteri kadar fırsat verdiğinizden emin olun.

 

 Üç Yaş Grubunda Günlük Aktiviteler Nelerdir?

 

Üç yaş grubu kendi yemeğini yeme ve çatal kaşık kullanma konusunda gelişim göstereceği dönemdir. Bunun için denemesine imkan tanımak, üstünü kirletir, yapamaz, aç kalır gibi kaygıları bir kenara bırakmak, ebeveynler için tavsiye edilen faydalı davranışlardır. Bununla birlikte bezden kurtulma ve tuvalet alışkanlığını kazandırma önemli günlük aktiviteler arasında yerini almaktadır. Tuvalet eğitimi için öncelikle çocuğunuzun hazır olduğundan emin olun ve sert tutumlarda kaçının. Öncelikle gündüz idrarını kontrol etme, daha sonra kakasını kontrol etme, ardından da gece eğitimine geçmeniz önemli. Tüm rolleri aynı anda gerçekleştirmeye çalışmak işinizi daha zorlaştırır ve geciktirir. Unutmayın.

 

Dil Ve Konuşma Becerilerinin Eğitilmesi

 

Üç yaş grubu çocuğun kendisini ifade etme anlamında önemli ilerleme kat ettiği ve karmaşık cümleler kurabilme evreleridir. Ona yeteneklerini kullanması için fırsat verin. Bol bol dinleyin. Bırakın konuşsun. Hikayeler ve şakalardan hoşlanacağını unutmayın. Resimli hikaye kitaplarını ona okuyun arada bir küçük sorular sorun. Resimleri gösterin bırakın ne gördüğünü anlatsın. Ve bolca soru sorma dönemidir ki size düşen bıkmadan cevaplamaktır. Ama sade ve ihtiyacı kadar cevaplar onun için yeterlidir. Bırakın ihtiyacı kadar öğrensin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?