5 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

5 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

5 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Eğitim Verilir?

Her çocuk bulunduğu yaşta özelidir ve bulunduğu yaşa göre farklı bir eğitim alma durumdadır. Eğer çocuk anaokulu ya da kreş gibi kuruma gidiyor ise bu eğitimi oradaki öğretmenler gerektiği ölçüde vermektedir düşüncesi tamamı ile doğru değildir. Çocuk bu tarz bir kuruma gitse dahi evde anne ve babanın yaklaşımı da oldukça önem teşkil etmektedir.

 

5 yaşındaki çocukta psikolojik ve duygusal eğitim

 

5 yaş psikolojisinde çocukların beyin merkezlerinde hala aile kavramı ön planda tutulmaktadır. Diğer çocuklarla bağ kurmak, oyun oynamak istese dahi hala evine daha bağımlı bir durumdadır. Ancak anaokuluna başlaması ile birlikte evde bulunan sitemden farklı bambaşka bir yere gider ve bu durum çocuğun kafasının oldukça karışmasına neden olur. Bu sorunlardan dolayı ailesine daha bağlı, mızmız ve huysuzluk gibi özellikleri ön plana çıkabilir. Bu nedenle okula başlama sürecinde olan 5 yaşındaki çocuğa duygusal olarak anne ve babanın vereceği eğitim onu bu sürece hazırlamakta hızlandırabilir.

 

5 yaşındaki çocukta dil gelişimi ve eğitimi

 

Bu yaştaki çocuklarda dışarıdan duyduğu sesleri taklit etme dürtüsü bulunmaktadır. Bu nedenle çocuğun yanında konuşulan kelimelere ailenin özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Farkında olmadan çocuk duymuş olduğu kelimeleri zihnine atar ve bir süre boyunca bunu tekrarlama eğilimine girer. Bu aşamada verilebilecek eğitimlerden en önemlisi çocuğun ilerleyen yaşlarında okuma alışkanlığı kazanmasına yardım etmek amacı ile ona bol bol kitap okumanız olacaktır. Her gece yatmadan önce ona okuyacağınız hikayeler dahi çocuğun ilerleyen yaşlarında okumaya eğilimini arttırıcı özellik gösterir. Verilebilecek bir diğer eğitim ise çocuklarla uzun uzun konuşmak olacaktır. Zaten belirli bir saate kadar okulda yani sizden uzakta bulunan çocuğunuz ile hem iletişiminizi sağlamanız için yardımcı olacak hem de onun dil gelişimi sürecinde olumlu etki sağlayacak bu eylemi hemen hemen her gün gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Fiziksel beceriler konusunda eğitim süreci

 

Çocuk zaten size hiç bir şey yapmasınız da bu yaşlarda hızla fiziksel gelişimini devam ettirecektir. Ancak sizin kontrolünüzde olan eğitim ile birlikte çocuğunuz fiziksel olarak daha farklı beceriler kazanabilir. Örneğin 5 yaşındaki bir çocukta atlama, tırmanma ve koşma gibi beceriler kazanılmıştır. Ancak siz çocuğunuza bunları yapabileceği sağlıklı bir alan yaratmalısınız. Onu düzenli olarak parka götürmeli ya da farklı şekillerde spor yaptırmalısınız. Bu hem sağlığı hem de fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Üstelik erken yaşta kazanacağı spor yapma alışkanlığı ilerleyen yaşlarda kalıcı hale gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?