Alışveriş Alışkanlıkları

Alışveriş Alışkanlıkları

Alışveriş Alışkanlıkları

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki Davranışsal Farklılıklar ve Alışveriş Alışkanlığı

 

Erkekler ve kadınlar arasında mantık, bakış açısı ve olaylara verilen tepkiler açısından pek çok fark bulunduğu bilinmektedir. Bu farklar erkek ve kadınların beyinleri arasındaki farklardan kaynaklanmaktadır. Kadınların beyinlerinin sağ ve sol kısımlarını birbirine bağlayan daha güçlü bir sinir köprüsü vardır; böylece kadınlar beyinlerinin her iki kısmını da kolaylıkla kullanabilmektedir. Erkeklerin beyni kadınların beynine göre daha büyüktür. Ancak kadınların sinir uçları ve bağlantıları daha fazladır.

 

Erkekler ve kadınlar problemlere çözüm ararken beyinlerinin farklı kısımlarını kullanmaktadırlar. Kadınlar daha iyi organize olmuş serebral korteksi kullanırken, erkekler sol kısımdaki gri cevheri daha çok kullanmaktadırlar. Sonuç olarak, kadınlar genellikler duygularını belirleme ve kontrol etme konusunda daha iyidir. Erkekler daha çok soruna ve çözüme odaklanırlar.

İki cinsiyet arasındaki bu fizyolojik farklılıklar, bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu yansıtmaz. Yalnızca belirgin davranışsal farklılıkları oluşturur. Tüm bu sebeplerden dolayı erkekler ve kadınlar arasında alışveriş alışkanlıkları yönünden de farklılılar bulunmaktadır. Bu farklılıklar, satıcıların pazar mesajlarını, ürün özelliklerini, reklamları, tasarımları ve müşteri hizmetlerini koordine ederek belirli müşteri kesimine çekmesine olanak tanımaktadır.

 

Alışveriş Alışkanlıklarını Etkileyen Durumlar

 

Alışkanlıkların satın alma kararı ve müşteri davranışlarını büyük ölçüde yönlendirdiğini anlayan satıcılar, ilk olarak satın alma kararına odaklanmaktadırlar. Bu satıcılar için ilk adım, bir ihtiyacı teşvik etmektir. Bu amaçla müşterileri, kendilerini daha güvenli, daha sağlıklı, daha zengin yada daha çekici hissetmelerini sağlayacak ürünler almaya teşvik etmektedirler. İndirim kuponlarının, özel satışların ve periyodik indirimlerin ardında yatan sebep budur. Bunların dışında insanların bazı kriz zamanlarında yeni yaklaşımlara olan savunması azalır. Örneğin boşanma, ölüm vs. zamanlarında insanların içinde bulunduğu hassasiyet nedeniyle alışverişe yönelimleri artmaktadır.

 

Alışveriş alışkanlıklarını etkileyen diğer gruplar ise; arkadaşlar, sosyal akranlar ve otorite figürleridir. Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Okulu’nda Yrd. Doç. olan Jonah Berger, ürünlerin tutulup tutulmamasının rastgele bir şans olduğunu belirtmektedir. Berger, satın alma kararlarınının en az yarısının konuşma yoluyla yapıldığını da iddia etmektedir.

Satın almayı etkileyen diğer bir durum ise paket çekiciliği ve ödeme kolaylığıdır. Bilinçaltı faktörleri kişinin raraını, fiyat ve kaliteden daha fazla etkileyeceği için, insanlar satın alma konusunda doğru kararı vermek için motive olmalıdırlar. Daha rasyonel bir alışveriş süreci daha başarılı bir alışverişle sonuçlanmaktadır. Bunun sonucunda yapılan alışverişte fiyat, dayanıklılık, kalite, kullanım kolaylığı ve fayda değerlendirilmiş olur.

 

Kadınların Alışveriş Alışkanlıkları

 

Bloomberg’de yapılan bir araştırmada, eşit sayıda erkek ve kadın bulunmasına rağmen, kadınların bu ülkedeki tüketici alımlarının %85’ini gerçekleştirdiği ve toplam mal ve hizmet alımının %95’inden fazlasını etkilediği belirtilmiştir. Kadınlar, erkeklerden daha sofistike bir alışveriş yapmaktadırlar. Kadınların, alışveriş yaparken karar vermeleri erkeklerden daha uzun sürmektedir. Erkekler işe yarar bir ürünü satın alırken, kadınlar daha iyi görüneni tercih ederler.

2007 yılındaki bir araştırma, kadınların alışverişte kendi kalıplarını belirledikleri dört zihniyete girdiğini iddia ediyor. “Sosyal katalizörler” kadınların üçte birinden fazladır. Bu gruptakiler, planlayıcı ve organizatörlerdir, arkadaşlık statülerinden gurur duyarlar ve kendilerini sosyal gruplarındaki uzmanlar olarak görürler. “Doğal melezler” kadınların üçte birinden azıdır ve bu grup devam eden bir denge durumunda işlev görmektedir. Harcama zamanı ve tasarruf zamanı prensibiyle çalışırlar. Uzun ömürlü ve modaya uygun olmayan klasik eşyalar almaya meyillidirler.

 

“İçerik sorumluları” grubu alışverişe bir iş olarak bakmaktadır. Çoğu erkek gibi, bu gruplar sorumlu, sadık, pratik ve görev odaklıdır. Kadınların yaklaşık beşte biri bu kategoriye girmektedir. Dördüncü gruba “Kültür sanatçıları” denmekte ve bu grup on alışverişten birkaçını temsil etmektedir. Bu kadınlar farklı şeyleri deneyen ve yeni eğilimler başlatan gruplardır. Bu grup çoğu şirketin yeni ürünler denemek istediği gruptur. Kadınlar, öncelikli satın alma işlemlerinden, daha fazla çevrimiçi satın alma yöntemiyle ve dürtü alışverişine direndiklerinden fayda sağlayabilir.

 

Erkekler mağazaya girip, ihtiyaç duyduklarını alarak çıkmayı tercih etmektedir. Genellikle karşılaştırma yapan müşteriler değildir ve pazarlık yapmaya zaman yerine istedikleri şey için daha fazla para ödemeyi tercih ederler. Erkekler genellikle alışveriş yaparken, nadiren fiyatları karşılaştırır ve ürünün rengini önemsemezler. Mağazalar, pazarlamaya, envanter derinliğine, teknik özelliklere ve etkili ödeme prosedürlerine odaklanarak erkeklere hitap etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?