Diyete Nasıl Girilir?

Diyete Nasıl Girilir?

Diyete Nasıl Girilir?

Diyet dediğimiz şey aslında zayıflamak için kullanılan özel bir isim değildir. Yediğimiz yiyecek ve içeceklerin toplamı bizim diyetimizdir. Önemli olan diyetimizde sağlıklı yiyecek ve içecekler seçerek kilomuzu ve sağlığımızı korumaktır.

 

Eğer kilo vermek için diyete girmek istiyorsanız öncelikli olarak şunu iyi anlamalısınız. Siz o kiloları bir günde almadınız ve elbette bir günde bir haftada vermeyeceksiniz. Şok diyet adı altında yapılan diyetler size yağ kaybettirmek yerine su ve kas kaybettirecek ayrıca vücudunuzun bazal metabolizma hızını düşürecektir. Yapması ve sürekliliği zor olan bu diyetleri bıraktığınızda verdiğiniz kilodan daha fazlasını geri almanız ise kaçınılmaz olacaktır. Böylece hem zamanınızı hem motivasyonunuzu hem de belki de sağlığınızı kaybedeceksiniz.

 

Peki diyete nasıl gireceksiniz? Tabii ki ilk olarak bir diyetisyene veya doktora başvurarak. Hele ki tansiyon, şeker gibi hastalıklarınız da varsa bir endokrin uzmanı ve diyetisyen eşliğinde sizin için en doğru ve uygulanabilir olan diyeti almanız en doğrusudur.

 

Sonrasında bir diyet günlüğü edinmeniz size faydalı olacaktır. Böylece yediklerinizi göreceksiniz ve bu da sizi diyetinize devam konusunda daha fazla teşvik edecektir.Kilonuzu haftalık tartın ve yazın. Tartılırken kıyafetlerinizin önceki tartılmalarınızla benzer ağırlıkta olmasına dikkat edin. Unutmadan önemli olan kilo veriyor olmanızdır.

 

Yürüyüş yapın. Haftada en az yarım saat ve en az üç dört günlük tempolu yürüyüş kilo vermenize yardımcı olacaktır. Doktorunuzdan spor tavsiyenizi almayı unutmayın. Suyunuzu içmeyi ihmal etmeyin. Zaman zaman susama hissi acıkma hissi ile karşılaştırılabilir.

Ara öğünlerinizi atlamayın. Bu bir sonraki öğüne saldırmanıza neden olur ve bazal metabolizma hızınızı düşürür. Günlük tavsiye edilen miktarda proteininizi, yağınızı ve karbonhidratınızı ölçüyü kaçırmadan alın.

 

Zaman zaman diyetinizin bozulduğu zamanlar elbette olabilir. Ertesi gün dengeleyin ve en önemlisi devam edin.Haftalık ödüllendirme abartmadığınız sürece yapılabilir.

Hayatınızdan sevdiğiniz ama kalorili olan yiyeceklerden birini tamamen çıkarın.

Günlük kalorinizi 1200ün altına düşürmemeye dikkat edin. Yürüyüşünün yanı sıra hareketinizi arttıracak tüm fırsatları değerlendirin. Örnegin merdivenlerden yürüyerek çıkın, evde dans edin ve bunun gibi aklınıza ne geliyorsa.

 

Ve son olarak pozitif olun. Stres kilo vermenizi zorlaştırır. “Diyet yapıyorum” baskısını üzerinizden atmaya çalışın. Yapabiliyorsanız yoga, nefes çalışmaları gibi bazı etkinlikler bu konuda size faydalı olabilir. Önce kilo almamayı öğrenin ve sonrasında verin. Unutmayın diyet bir yaşam tarzıdır ve siz sadece geçici bir diyet yapmıyorsunuz. Siz sağlıklı beslenme programı uyguluyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?