Diyete Nasıl Konsantre Olunur?

Diyete Nasıl Konsantre Olunur?

Diyete Nasıl Konsantre Olunur?

Diyet planı oluşturmak ne kadar zorsa ondan daha da zoru bu diyet planına sadık kalmaktır. Belli bir süre diyet yapıyorsunuz ve artık konsantre olmakta zorlanıyorsunuz. Diyetinize sadık kalmanın yolu onu eğlenceli hale getirmektir. Zorlu bir diyetle nasıl başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

 

Kafanızda bir plan kurun ve buna sadık kalın. Kendinize belli hedefler koyup bunları tutturarak motive kalabilirsiniz. Hedefinizi sadece kilo vermek olarak belirlerseniz motive ve konsantre olmakta zorlanacaksınız. Kilo vermenin yanına başka özel hedefler de eklemelisiniz. Örneğin özel bir güne denk gelecek şekilde belli bir kiloyu hedefleyin kendinize. Yalnız bu hedef gerçekçi olmalı. İlk iş başlangıç noktasında nerede olduğunuzu bilmektir. Bunun için kilo ve ölçülerinizi diyetin başlangıcında alın. Her hafta belli bir beslenme, egzersiz planı yapıp hafta bittiğinde ölçülerinizi alacak ne kadar kilo verdiğinizi hedefinize ne derece ulaştığınızı kaydedeceksiniz.

 

 

Zihinsel olarak güçlü kalın. Kafanız biraz kaymaya başladığında neden diyet yaptığınızı kendinize hatırlatın. Yazın bikini giymek istiyor veya kilo vererek eski sağlığınızı kazanmak istiyorsunuzdur. Belki de eski fit halinize dönmenin hayalini kuruyorsunuz. Kafanız kaymaya başladığında hedefe ulaşabilmek için planınıza sadık kalmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Yardımcı olacak biçimde şunları deneyebilirsiniz:

Kafanızda bir öncesi ve sonrası fotoğrafı oluşturun ya da önceki fit durumunuza ulaşmak istiyorsanız o döneme ait bir fotoğrafı göz ucunuzda bulundurun. Canınız dondurma, cips gibi zararlı atıştırmalık çektiğinde o fotoğrafa bakın veya hayalini kurduğunuz fiziği aklınıza getirin. Motive edici sözleri kafanıza kazıyın ve her kafanız karıştığında bu sözleri hatırlayın.

 

Kendinizi ödüllendirin. Diyet yapmak ciddi zihinsel çaba gerektirir. Ara sıra ne kadar harika bir iş çıkardığınızı kendinize hatırlatmalısınız. Her ara hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmek diyetinize konsantre kalmanıza katkı sağlayacaktır. Belli bir aralıkta hedefinize ulaştığınız takdirde kendinize hediye alın. Bu bir elbise ya da ayakkabı olabilir. Hafta içi diyetinize sadık kaldıysanız hafta sonu aşırıya kaçmayacak biçimde sevdiğiniz yiyeceklerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Unutmayın hayatın her gününü diyet yaparak geçiremezsiniz. Her hedefe ulaştığınızda kendinize ne kadar harika bir iş çıkardığınızı hatırlatın.

 

Tek başına diyet yapmayın. Kendinize bir diyet arkadaşı bulmak işleri daha da kolaylaştıracaktır. Yanınızda sizi takip ve motive edecek yoldan çıkmanızı önleyecek birisi olacaktır. Diyet arkadaşınızla birbirinizi motive edin, karşılıklı önerilerde bulunun ve mümkünse beraber egzersiz yapın. Diyet arkadaşı bulmakta zorlanıyorsanız sırtınızı dayayabileceğiniz size her daim yardımcı olacak motive edecek bir arkadaş bulun.

 

Fiziksel ve zihinsel olarak bu zorlu süreci aşmak için yukarıdaki tavsiyeleri uygularsanız diyete konsantre olmanız kolaylaşacak daha zevkli hale geldiğini göreceksiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?