Evlilikte Çalışan Kadın Olmak

Evlilikte Çalışan Kadın Olmak

Evlilikte Çalışan Kadın Olmak

Evlilik kadının hayatının dönüm noktasıdır. Her yönüyle evlilik kadın için oldukça zor ve meşakkatli bir yoldur. Yemek pişirmek, evi toparlamak, çamaşır bulaşık gibi işler zaten bütün günü alan uzun ve bir o kadar da nankör işlerdir. Hep yapılır fakat hiç bitmez. Sizin özenle yıkayıp ütülediğiniz kıyafetleri eşiniz, çocuklarınız dikkatsizce kirletip atar. Siz düzenledikçe daha da dağılır. Yani hep yapılır ama hiç bitmez. Birde bunların üstüne çalışan bayan olmak o kadar zordur ki. İşin yorgunluğuyla eve gelirsiniz. Belki ayaklarınız, beliniz ağrı sızı içindedir ama oturup dinlenemeden yemek telaşı başlar. Eve gelir gelmez sofrayı kurma telaşınız başlar. Ardından da bulaşık tabi ki ve çayı kahvesi… Tüm bunlardan kalan vakitte eşinize çocuklarınıza vakit ayırmaya çalışırsınız. Günler ardı ardına geçer, çocuklarınız gözünüzün önünde büyür ama siz onlara hep özlem duyarsınız. Bunlar çalışmanın olumsuz yönleri fakat amaç sizleri çalışmaktan vazgeçirmek asla değil. Sadece çalışan kadınların hayatlarına eşleri ve yakınları tarafından biraz daha yardım edilmesi ve onlara destek olunması gerekir. Eve geldiklerinde eğer eşleri daha erken geliyorsa en azından hazır olan yemeği ocağa koyup ısıtması bile bir kadının mutlu olmasına ve ne kadar değer verildiğini anlamasına neden olacaktır. Hayat müşterektir sözünü hayata geçirmelisiniz ve eşinize her konuda destek olmalısınız.

 

Çalışmaktan Vazgeçmeyin

 

Tüm bu zorluklara rağmen asla çalışmaktan vazgeçmeyin. Üreten insan sağlıklı insandır. Unutmayın çalışmak sizi her yönden etkiler. Psikolojinizi, sosyal yaşantınızı, konuşmanızı, duruşunuzu değiştirir. Hayata daha sağlıklı ve olumlu bakmaya başlarsınız. Kendinize olan saygı ve sevginiz artar. Öz güveniniz gelişir. Ayakları üzerinde durabilmek özellikle bayanlar için çok önemli bir şeydir.

 

Hayat Müşterektir!

 

Bu sözü çok duyarız fakat gerçekten uyguluyor muyuz? Bayanlar hem evde hem de işte çalışırken onlara yardımcı oluyor muyuz? Bir bayan için sofraya konulan bir tuzluk bile o kadar önemlidir ki.” Ben erkeğim ben ev işi yapamam” düşüncesini bir an önce toplumumuzdan uzaklaştırmamız gerekmektedir. Hayat müşterektir. Evlenirken iyi ve kötü günde her zaman birbirinize destek olacağınıza söz verdiniz. Bunu unutmayın. Eşinize yapacağınız en küçük bir yardım onu mutlu edecektir. Çok bir şey yapamıyor olabilirsiniz fakat dediğim gibi masaya getirilen bir tuzluk bile bir bayanın mutlu olmasına yeter. Psikolojik açısından yükünün azaldığını ve ona destek olan bir eşinin olduğunu bilmesi ona güven verir.

 

Çalışan bayanların normal bayanlara oranla sorumluluğu iki kat daha fazladır. Buna karşılık çalışan bayanların kendilerine olan güveni oldukça gelişir. Kendilerini muhtaç ve korunmasız hissetmezler. Bir insanın ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olması çok güzel bir duygudur. Kimseye muhtaç olmamak istediği her şeyi alabilmek, ekonomik yönden özgür olabilmek her insana mutluluk verir. Elbette evlilik maddi yönden bu özgürlüğü biraz kısıtlar çünkü ev idaresi bazı özel ihtiyaçlardan daha önemlidir. Yine de eve alınan bir şeyde katkınızın olduğunu bilmek bile insanı mutlu eder.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?