Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Gebelikte Vejetaryen Beslenme

Gebelik döneminde anne çocuk arasındaki besin zinciri bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle vegan beslenme tarzı gebelik döneminde uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

 

Vejetaryen Beslenme

 

Vegan beslenme kadar katı olmayan bir yöntem kullanılması ise dikkat edilirse mümkün olabilir. Özellikle B12 vitaminin gebelik döneminde alınamaması durumunda B12 takviye ürünlerinin kullanımı zorunlu riske girmemek adına zorunlu olarak kullanılmalıdır. Anne eğer kalsiyum da alamıyorsa yani süt ürünlerini de kullanmayan sıkı bir vejetaryen ise kalsiyum takviyesini de bu süreçte dışarıdan almak durumundadır.

 

D Vitamininin Önemi

 

Hamilelikte özellikle vejetaryen beslenme ile bu sürece devam eden bireylerde D vitamini önemli bir yer tutar. Günde on beş dakika güneş ışınlarından faydalanmak bu vitaminin büyük oranda elde etmemizi sağlayacaktır. Kış aylarında ise eğer yiyebiliyorsa yumurta sarısı, yiyemeyecek kadar sıkı bir vegan ise yine hekim kontrolünde D vitamini içeren takviyeler almak durumunda kalacaktır.

 

Demir İhtiyacı

 

Gebelikte bebeğiniz için en büyük ihtiyaçlardan biri olan etteki demirin alınması için uygulanabilecek yöntem ise soya fasulyesi tüketilmesidir. Ancak ülkemizde bilindiği üzere genetiğiyle oynanmış soya fasulyelerin bir takım zararları bulunmaktadır. Bu yüzden dikkatli bir araştırma ile organik soya fasulyesi temin edilmesi bebeğimiz için doğru bir adım olacaktır.

 

Vejetaryenler İçin Kaynak Bulma Sorunu

 

Avrupa ve Amerika’da vegan ya da vejetaryen beslenme tarzları daha yoğun biçimde görüldüğü için sınırsız kaynağa ulaşmaları daha kolay olurken ülkemizde bu tip ürünler yeni yeni raflarda yerlerini almaya başlamıştır. Bu sebeple yurt dışı siparişleri gebelik dönemli atlatılıncaya kadar gerekli hale gelebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?