Gözlük Modası Değişiyor

Gözlük Modası Değişiyor

Gözlük Modası Değişiyor

Moda Ne Demek?

 

Moda toplum yaşamında yerini almış geçici bir yenilik demektir. Aynı zamanda moda zamana bağlı bir alışkanlıktır. Moda özellikle bulunduğu zaman dilimi için oldukça önemli bir kavram haline gelmiş durumdadır. Bu sadece giyim sektöründe değildir, anacak genel olarak giyim sektörünü içerisinde barındırmaktadır.

 

Gözlük Modası Değişiyor

 

Moda denilince akıllara ilk gelen kıyafet modası olmaktadır. Kıyafet bir insanda ilk dikkat çeken şey olduğu için, moda kelimesi kıyafeti andırmaktadır. Ama 2017 trendleri yalnız kıyafetlerde değil aksesuarlarda da ortaya çıkmaktadır. Birbirinden göz alıcı ve şık modelleriyle gözlük modası her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi alanını arttırmış durumdadır. Günümüzde kadınlar ve erkekler tarafından kullanılan ve hem göz sağlığı için hem de şıklık açısından en çok tercih edilen modeller arasında güneş gözlüğü gelmektedir. Güneş gözlüğü tarihte ilk olarak Çinliler tarafından kullanılmıştır. O zamanki kullanım amacı ise düşüncelerin göz hareketleri ile belli olmasını önlemektir. Gözlüğün camını ise duman isi ile karartmak zorunda kalmışlardır. Güneş gözlüğünün insan sağlığına yararı büyüktür. Bu yüzden hem kadınlar hem de erkekler tarafından büyük ilgi görmektedir. Güneş gözlüğü bir aksesuar olarak kullanıldığı gibi zamanla kış aylarında da kullanılmaya başlanmakta ve farklı bir tarz haline gelmektedir. Güneş gözlüklerinin yanı sıra dereceli gözlüklerde renkli aksesuarlar haline getirildi. Gözlüğe farklı renklerde çerçeve takılmasıyla daha ilgi çekici hale getirildi. Günümüzde çocukların sağlık açısından gözlük takmaları akranları tarafından alay konusu olmakla birlikte çocukların gözlük takmak istememeleri gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Renkli çerçeveli gözlüklerin çıkartılması bu sorunları kısmen de olsa azalmaktadır. Güneş gözlüğü modellerine kıyasla çift camlı gözlükler de bu yıl revaçta olacaktır. Camların üst üste olması moda hayranları için oldukça dikkat çekici bir görünüm katmaktadır. Renklerde ise daha çok pudra pembesi soluk gri gibi tonlar ilgi görmektedir.

 

Gözlük seçimleri her ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösterse de, gözlük modası en çok etkileyen detaylardan biri olmaktadır. Özellikle moda olan gözlük modeller büyük ilgi çekmektedir. Önceleri gözlüklerde daha sade modeller kullanılırken, günümüzde hem daha renkli hem de daha tarz gözlükler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca günümüz gözlük modası büyük oranda değişime uğramaktadır. Bu değişim ile birlikte yeni modeller ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüz şekline uygun model arayanlar pek çok gözlük modeli arasından seçim yapmaktadırlar. Seçenek fazla oldukça, gözlük kullanıcıları da artış göstermektedir. Özellikle son yıllarda aynalı gözlükler, gözlük camı çeşitleri arasındadır. Bu gözlüklere büyük ilgi duyulmaktadır. Bunun gibi gözlük camı renkli, aynalı ve benzeri seçeneklerin yanında bir de çerçevelerin farklı olması durumunda olan gözlük modelleri bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda kemik çerçeve gözlük adıyla anılan gözlük modeli, modada kendine bir yer edinmiştir. Birçok bayan ve erkek tarafından bu gözlükler yaygın olarak kullanılmaktadır. Gözlük seçerken en çok dikkat edilen öncelikle yüz şeklidir. Sonraki detay ise kıyafete uygunluğudur. Bu nedenle her yüz şekline ve her tarza uygun gözlükler, gözlük modasında ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?