Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Nedir?

 

Mide yanması, yemek borusunun iltihaplanması, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması, on iki parmak bağırsağında yerleşen aktif yaralar, düzensiz beslenme alışkanlıkları, aşırı yemek, tam çiğnemeden besinin yutulması, aşırı yağlı kızartmalar tüketmek, sigara ve alkole bağlı aşırı asit salınımı gibi patolojik veya anlık etmenlerle ortaya çıkabilir. Bazen de kullanılan ilaçlar ve aşırı strese bağlı midede yaralar meydana gelir ve proton pompasının bozulmasına neden olur. Bu ilaçlar genel olarak ağrı kesici grubundadır. Mide yanması şikayetleri en çok yatar pozisyonda artış göstermektedir. Hamilelikte mide yanmasına neden olan dış etkenlerden birisi de yatar pozisyonda yatmak ve mide kadar spesifik antiasit önlemleri olmayan yemek borusu ve ağıza asidin gelmesidir.

 

Mide Yanması Tedavi Yöntemleri?

 

Piyasada mide yanmasına karşı etkin tedavi sağlayan birçok ilaç türevi vardır. İlaçlar anne çocuk sağlığına zararlı olabilir. Bunlardan kimisi proton pompası inhibitörü olarak görev alan lansoprol ve esomeprozol grubu, asit pompası inhibitörü olarak etki eden pantoprazol grubu, nizatidin grubu ilaçlardır. Ayrıca anlık tedavi sağlayan antiasit çiğneme tablet formları da mevcuttur. İlaçla tedavinin dışında yağlı, kızartılmış, baharatlı, asitli, alkollü yiyecek ve içeceklerden uzak durmak hastanın faydasına olacaktır. Bunların yerine daha az işlenmiş besinleri tüketmek ayrıca az yemek hastaya iyi gelecektir.

 

 Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

 

Hamilelikte mide yanmasına yukarıda sıralanan etkenlerin yanı sıra gebeliğin genelde 5. ayından itibaren hacmi artan rahmin mideye baskı yapması da mide yanması şikayetlerini artırır. Şikayetleri arttığı ve özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra karşımıza çıkan bu dönemler gebeliğin üçüncü “Trimester dönemi” adıyla anılmaktadır.

 

 Nasıl Önlenir?

 

Besin tüketimi az ve sık olarak 3 ara 3 ana öğün şeklinde tavsiye edilir. Yemekler çok iyi çiğnenmeli, kilo kontrolü sağlanmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?