Mercan, Güneşten Korumanın Sırrı Olabilir Mi?

Mercan, Güneşten Korumanın Sırrı Olabilir Mi?

Güneş’in Yarar Ve Zararları

Güneş D vitamini emiliminde vücutta güzellik ve metabolizma için gereklidir. Aynı zamanda cilde zararlar da vermektedir. Bir hayli Güneş’e maruz kalan kişi çabuk yaşlanmakta, deride leke, çillenme gibi sorunlara maruz kalmaktadır.

 

Güneş deri kanserinin de en büyük sebeplerinden biridir. Bu pürüzleri ortadan kaldırmak için Güneş’ten korunmanın yollarını aramamız gerekir. Ozon tabakasının incelmesi veya delinmesiyle yeryüzüne gelen ultraviyole ışınları Güneş’in zararlı etkilerini artırır. Bu durumda yaşam ve sağlık için gerekli olan Güneş ışığı cilde uzun süre temas ettiğinde deride bozulmalara neden olur. Bu değişim sonucunda deri kalınlaşıp bronzlaşır ve yeni hücreler oluşur.

 

Bronzlaşmak derinin savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmaya rağmen derinin uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalması sonucu damarlarda genişleme ve deri kızarıklığı oluşur. Çok fazla Güneş’e maruz kalırsak ciltte yanıklar oluşabilir. Bunun devamında deri kanserleri, alerji, deri yaşlanması, kılcal damarlarda genişleme, deride renk değişiklikleri gibi hastalıklar ortaya çıkar. Bu gibi Güneş’in zararlı etkilerinden korunmak için Güneş kremleri gibi kimyasal içerikli ürünler etkisini kaybedebilmektedir. Veya havuç, kakao ve zeytinyağı üçlüsü bronzlaşmayı artırmak için cilde sürülmesinin güneşlenme etkisinde cilde ciddi zararlar verebilir. Bitkisel içerikli olsa bile bu ürünler deride yaşlanmaya ve kırışıklıklara yol açar.

 

 Güneş’ten Korunmada Mercan Faktörü

Günümüzde işte tam da Güneş’e karşı etkili bir koruyucuya ihtiyaç duyulmuş iken bilim adamları mercanın doğal yoldan gardını alması sonucunda insanları Güneş’ten koruyacak bir hap sentezlemeyi düşündüler. Mercan ve bazı alglerin kendilerini Güneş’in zararlı ışınlarından koruduğu bilinse de bunu nasıl yaptıkları henüz daha yeni yeni öğrenildi.

 

İncelenecek mercan Acropora mercanıdır. Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Karayiplerde bulunan bu mercanın çok güçlü akıntıya ihtiyaçları vardır. Yoğun ışıkta daha hızlı ve sağlıklı büyürler. Acropora türleri biyolojik dengesi tam oluşmamış akvaryumlarda hayatta kalamaz. Acroporalar Güneş’e karşı dayanıklı olmalarına rağmen hastalıklara ve mercan ile beslenen diğer canlıların saldırılarına karşı savunmasızdır. Sabit ve uygun bir kalsiyum mercanın sağlıklı ve hızlı büyümesi için gereklidir.

 

 Mercanla İlgili Son Gelişmeler

 

İnceleme yapmaya başlayan bilim adamları mercandan haptan önce losyon üretmeyi düşündüler. Bunun için mercanın genetik kodunu kopyalayıp laboratuvardaki bakterilere uygulayıp bileşenleri daha çok üretmiş olacaklardı. Bilim adamları bu fikirlerine rağmen bu Acropora mercanının türü tükenmek üzere olduğundan bu fikirlerini henüz gerçekleştirmek istemediler. Mercanın içinde yaşayan alg, mercana geçirdiği bileşiği hem kendisi hem de algın faydasına güneş koruyucuya dönüştürüyor iken bileşik etkileri mercandan beslenen balıklarda da görülüyor. Bu da insanların maddeyi içeren hapı içerek Güneş’ten korunabileceği bilgisini bize ulaştırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?