Neden Alışveriş Yaparız?

Neden Alışveriş Yaparız?

Neden Alışveriş Yaparız?

 

Modern Alışveriş Alışkanlığı

 

İhtiyaçlarımızı gidermek, temel gıda takviyelerimizi yapmak, daha kolay hayat standartlarında yaşamak gibi nedenlerden alışveriş yapmamız gerekir. Bazen çocuğumuzun okul gereksinimleri için, bazense yeni çıkan bir ürüne duyduğumuz ilgiden alışveriş merkezlerine atarız kendimizi. Ancak bazen, temel gereksinimlerimiz dışında olan veya aynı işlevi görebilecek daha ucuz bir ürün olmasına rağmen daha pahalısını aldığımız, bize gündelik yaşamımızda çok az bir fayda sağlayacak önemsiz bir ürüne de para harcadığımız olur.

Gelişen teknolojiyle birlikte firmalar, ürünlerinin reklamlarını hemen hemen herkese ulaştırma imkanına sahip olmuşlardır. Sosyal medya site ve uygulamalarında, TV reklamlarında, dizi ve filmlerin içine yerleştirilmiş reklamlarda ürünler sürekli gözümüzün içine sokulur. Üstüne üstlük bu reklamları yapan firmalar ürünlerini bize çekici kılmak için uğraşıyorlar ve bunda başarılı oluyorlar ki, ihtiyacımız olmayan birçok ürünü satın alıyoruz.

 

Reklamlar ve Alışverişe Etkileri

 

Sürekli olarak maruz kaldığımız klasik reklamlar dışında, firmaların ürünlerini çekici kılmak için kullandıkları birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan biri de bir fenomeni, yani ünlü ve halk tarafından sevilen birini kullanmaktır. Özellikle genç/ergen kesimi oldukça etkisinde bırakabilen bu tür reklamlar, genelde reklam olarak bile sunulmaz. Öyle ki bir fenomenin yeni çıkan bir ürünle görüntülenmesi yeterli olur. Televizyon ile yetişen genç kesimin, televizyonda gördükleri aktörlere özenebildiklerine çoğu kez şahit olmuşuzdur. Bu özenme sadece davranışsal ve fiziksel olarak o aktöre benzemeye çalışmakla sınırla kalmaz; kişi, aktörün sahip olduğu şeylere de sahip olmak ister.

 

Küçük çocuklarda daha çok yaygın olan bu durum, çoğu kez ebeveynleri alışverişe sürüklerken, ebeveynler ne kadar alırsalar alsınlar her zaman yeni bir şey isterler.

Tabii reklamların bu tür etkileri sadece çocuklar ve gençler üzerinde görülmez, yetişkin kesimde reklamlardan payını alır. Kadınların modayı takip etme, mutfak robotlarını ve beyaz eşyaları yenileme isteklerinin başlıca sebebi reklam politikalarıdır. Yine erkeklerin son zamanlarda kişisel bakıma olan ilgilerinde görünen artış, araçları olsun olmasın sürekli olarak en son modele binme isteği; hemen herkesin lüks kafeteryalara ve lokantalara gidip konumlarını sosyal medyada istekleri gibi şeyler, reklamların yetişkinler üzerindeki etkilerine örnek gösterilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?